stress ve saç
dot


dot

Akne (Ergenlik Sivilcesi) için Ev Tedavileri

sivilce tedavisi

 Akne (Ergenlik Sivilcesi) için Ev Tedavileri   

Aknenin Sebepleri
Akne deri üzerinde sivilceler , siyah noktalar ve beyaz noktalar şeklinde ortaya çıkan bir cilt rahatsızlığıdır.Aknenin başlıca sebebi cilt gözeneklerinin tıkanmasıdır bu ise kıl foliküllerinin ve yağ dokularının iltihaplanmasına neden olur.Akne oluşumunun en sık rastlandığı bölgeler göğüs , sırt , kollar, boyun ve yüzdür.

Sivilceleri sıkmak insana cazip gelsede bu kesinlikle önerilmeyen bir davranıştır.Hem kalıcı iz bırakma riski hemde iltihapların deri altında oluşmasına sebep olacaktır.Akneyi önlemek ve oluştuğunda tedavi etmek için sizin evde yapabileceğiniz bir çok uygulama vardır.

Bazı durumlarda aknenin sebebi bazı gıda allerjileridir.Buna sebep olan gıdalardan uzak durulması akneyi azaltacaktır.Sindirim bozuklukları ve az su tüketimi de akneye sebep olabilir.Dengeli bir beslenme ve günde altı ila sekiz bardak su içilmesi akneyi azaltabilir.

Temizlik akne tedavisinde yine önemli bir faktördür.Cilt her zaman temiz tutulmalıdır.Ayrıca yatak örtüleride düzenli olarak değiştirilmelidir.

Buhar banyosuda akneyi azaltmakta kullanılabilir.Eğer bu mümkün olmuyorsa bir kapta su kaynatmak ve onun buharına akneli bölgeyi tutmak hatta ılık suyla ıslatılmış bir bez ile de yüzü temizlemek fayda sağlayacaktır.Bütün bu işlemler gözenekleri açacak ve cildi temizlemek kolaylaşacaktır.

Yine akne tedavisinde vitaminli taze gıdalar tüketmek ve her gün iki çay kaşığı kadar bira mayası tüketmekte olumlu etki sağlayacaktır.dot
dot dot dot dot
dot
BİTKİSAĞLIK ANASAYFA