pilates hareketleri
dot


dot

Pilates Ne Anlama Gelir ? Kökeni Nedir ?

egzersiz

Pilates Hakkında Genel Bilgiler

Josep Pilates hastalıklı ve zayıf bir çocukluk dönemi geçirmişti.Vücudunu güçlendirmek ve iyileştirmek ve dayanıklılığını arttırmak için bir seri egzersiz geliştirdi.Bunları geliştirirken etkilendiği kaynaklar yoga,zen felsefesi ve eski roma ve yunandan alınmış egzersizlerdi.

İkinci dünya savaşında gözaltındayken bu egzersizleri dayanıklılıklarını arttırmak ve hastalıklara karşı korunmalarında yardımcı olmak amacıyla kendisi gibi gözaltında olan almanlara anlattı.Bu sırada yerde ve mat üzerinde yapılabilecek hareketleri geliştirdi.Bunlar bugün pilates hareketleri olarak bilinen çeşitli germe ve dengeleme hareketleridir ve esneklik sağlarlar.

Pilates özellikle dansçıların dikkatini çeker çünkü esnekliği arttırırken kasların hacim kazanmasına neden olmaz.Esnekliği arttırmsının yanı sıra sakatlığı önlediği ve vücut duruşunu düzgünlendirdiği söylenilir.Düzenli pilates çalışmasından sonra eklem yerlerinde esneklik , daha düzgün bir karın bölgesi , daha ince bir bel ve kalçalar gözlemlenir.

Pilates genelde fazla zorlama gerektirmediği için yaşlılar ve fazla kilolular ,için özellikle tavsiye edilir.Ayrıca kemik erimesine karşıda faydalıdır.Pilates ayrıca kadınlarda doğum sonrası tekrar form kazanmakta faydalıdır çünkü özellike karın bölgesinde olumlu sonuçlar verir.

Pilates gerçekten oldukça faydalı tepeden tırnağa bir çalışmadır ve hem vücut hem ruh sağlığı için olumlu sonuçlar verir.dot
dot dot dot dot
dot
BİTKİLERLE TEDAVİ